Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Milczący „Marsz pamięci” poświęcony ukraińskim dzieciom zamordowanym przez Rosjan

Fot. K. Piasecka

Po wojewódzkich obchodach Święta Narodowego w Olsztynie działacze PiS zorganizowali milczący „Marsz Pamięci” poświęcony ukraińskim dzieciom pomordowanym przez Rosjan.

Mieszkańcy Olsztyna, a także posłowie i działacze lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwość przeszli z Placu Konsulatu w Olsztynie w stronę Placu Dunikowskiego, by przypomnieć o znaczeniu monumentu w kontekście wojny w Ukrainie.

W symbolicznym marszu pamięci, poświęconym ukraińskim dzieciom zamordowanym przez Rosjan, wzięło udział ponad 30 osób. Nie zabrakło również samych Ukraińców. – Boli mnie to, co dzieje się w Ukrainie. Mam syna, który ma tyle samo lat, co dzieci, które zginęły – mówiła jedna z uczestniczek marszu.

00:00 / 00:00

Uczestnicy marszu postulowali jego usunięcie z przestrzeni miejskiej. Argumentują, że to haniebny symbol armii radzieckiej w Olsztynie. Wokół pomnika umieścili kilkadziesiąt nekrologów dzieci, które zginęły w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

– Jesteśmy tu, aby przypomnieć, że ci, którzy są na tym pomniku, to przodkowie tych, którzy dziś mordują ludzi w Ukrainie – mówił Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim.

– Ukraina walczy nie tylko za swoją wolność, ale też za wolność Europy – dodał poseł PiS Wojciech Kossakowski. – Domagaliśmy się, domagamy i będziemy domagać usunięcia pomnika z centrum miasta.

– Te dzieci chciały się bawić, dorastać, a zostały zamordowane. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz musi coś zrobić z tym monumentem, a najwidoczniej nie chce – uważa poseł PiS, Iwona Arent.

00:00 / 00:00

– Klub PiS już na początku marca proponował podjęcie uchwały, która zobowiązałaby prezydenta do podjęcia zdecydowanych działań. Trwa trzeci miesiąc wojny, a decyzje wciąż nie są podjęte – mówił Radosław Nojman, przewodniczący klubu radnych PiS w olsztyńskiej radzie miasta.

Ratusz zapowiada, że w połowie maja mamy poznać wyniki ankiety telefonicznej, która była przeprowadzona na grupie tysiąca mieszkańców Olsztyna. Dodatkowo prezydent odbywa szereg spotkań z różnymi środowiskami m.in. architektów, historyków i kombatantów, którzy również wyrażają swoją opinię na ten temat. Na podstawie tych wszystkich opinii zostanie podjęta ostateczna decyzja, co do przyszłości pomnika.

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

Narodowe Święto 3 Maja. Uroczystości w Olsztynie [ZDJĘCIA]

Zasadzili dęby pamięci. „Upamiętniamy naszych przyjaciół”

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, Olsztyn, Ukraina
Artur Chojecki o wspólnym świętowaniu i pomocy uchodźcom. Słuchaj Porannych Pytań

Po pandemicznej przerwie wracamy do pełnych obchodów Święta Konstytucji 3 maja – powiedział w Porannych Pytaniach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, z którym rozmawiał Krzysztof Kaszubski. Wojewoda...

Zamknij
RadioOlsztynTV