Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Małgorzata Matuszewska-Boruc: nie ma krystalicznych postaci w historii Polski

Małgorzata Matuszewska-Boruc z Partii Razem. Fot. Katarzyna Piasecka

„Pamiętajmy o Dąbrowszczakach” – akcję pod takim hasłem prowadzą członkowie partii Razem w Olsztynie. Nie chcą zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków w stolicy Warmii i Mazur. Zbierane są podpisy pod petycją. Do tej pory podpisało się pod nią prawie 700 osób.

Według biogramów Instytutu Pamięci Narodowe Dąbrowszczacy to:

komuniści i socjaliści narodowości polskiej ‚ członkowie XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936’ 1939. Pojęcie niekiedy rozszerzane na innych uczestników wojny w Hiszpanii narodowości polskiej. Byli realizatorami polityki stalinowskiej na Półwyspie Iberyjskim. W latach wojny jako tzw. „hiszpanie» stali się zapleczem kadrowym dla powstających w centralnej Polsce oddziałów komunistycznej Gwardii Ludowej PPR. Jej pierwszym dowódcą był „hiszpan» , przeszkolony w ZSRS dywersant Bolesław Mołojec ‚ jeden z dowódców Brygady im. Dąbrowskiego w 1938 roku. Jako „dąbrowszczacy» stali się częścią propagandowego mitu w okresie PRL, głoszącego, iż komuniści w różnych krajach świata walczyli o wyzwolenie „narodowe i społeczne» , przy pełnym przemilczeniu ich dążeń do rozszerzenia systemu stalinowskiego i zasięgu totalitarnego ZSRS na inne kraje Europy.

– Ludzie chcą się do nas przyłączyć i część mieszkańców dobrze zna tę historię. Opieramy się na opracowaniach naukowych i dyskutujemy z olsztynianami na ten temat. Wśród Żołnierzy Wyklętych też nie ma krystalicznych postaci, a mimo wszystko są dla nas bohaterami narodowymi – mówiła w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Małgorzata Matuszewska-Boruc z Partii Razem

Petycja zostanie złożona podczas jutrzejszej (30 czerwca) Rady Miasta.

Partia Razem postuluje wprowadzenie tak zwanego „podatku dla prezesów”. Miałby wynosić 75% od nadwyżki powyżej pół miliona dochodu rocznie.

– Przy tak dużym dochodzie trzeba mieć wyższy podatek progresywny. To jest źródło, skąd państwo może czerpać dochód na realizację idei „państwa opiekuńczego” w myśl planu Morawieckiego – mówi Małgorzata Matuszewska-Boruc

Kolejnym postulatem jest zakazanie eksmisji lokatorów na bruk za niepłacenie czynszu.

– Tu jest pole do popisów dla mopsów. Chcielibyśmy, żeby te ośrodki dostały większe pieniądze na zatrudnienie pracowników. Wtedy mogliby opiekować się ludźmi. To, że ktoś nie płaci czynu nie zawsze wynika ze złej woli, po prostu może nie mieć na to funduszy. Można proponować prace zastępcze, ale trzeba nauczyć ludzi, ze mogą korzystać z programów pomocowych, a teraz zwyczaje nie ma na to czasu – wyjaśnia Małgorzata Matuszewska-Boruc.

Partia Razem na Warmii i Mazurach liczy około 50 członków, a okręg olsztyński obejmuje kilka powiatów.

– Jesteśmy partią lewicową, młodą, nieskażoną dotychczasową działalnością polityków oderwaną od reszty społeczeństwa. Nie można powiedzieć, że jesteśmy partią kanapową, a prężnie działającą – podsumowuje Małgorzata Matuszewska-Boruc.

Posłuchaj całej rozmowy Leszka Cimocha z Małgorzatą Matuszewską-Boruc

 

 

 

(lcim/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

RadioOlsztynTV