Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy zwycięzców finału regionalnego konkursu „Jawor – u źródeł kultury”

Za nami regionalny finał konkursu „Jawor – u źródeł kultury”. Wiemy, kto będzie reprezentował Warmię i Mazury w ogólnopolskim finale w Tokarni.

Radio Olsztyn po raz drugi organizowało konkurs „Jawor – u źródeł kultury”. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Warmii i Mazur.

Przyczyniają się oni do wzbogacania dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. W tym roku do udziału w konkursie, oprócz solistów, zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, zaprosiliśmy także dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne.

Mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, zgłosiło się kilkudziesięciu artystów. Muzyków ludowych oceniali Waldemar Majcher – prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, prof. Jan Połowianiuk i prof. Leszek Szarzyński z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie oraz nasza redakcyjna koleżanka Anna Minkiewicz-Zaremba.

Artyści zajęli następujące miejsca:

w kategorii: solista – śpiewak lub instrumentalista

I miejsce Elżbieta Kasznia

II miejsce Ewelina Szymanowska

III miejsce Jakub Karpuk

w kategorii: zespół folklorystyczny

I miejsce Warmińska Kuźnia

II miejsce Reszelanie

III miejsce Zarażeni Folkiem

w kategorii: kapela ludowa

I miejsce Kapela Trzy Czwarte

II miejsce Śparogi

III miejsce Kapela Rodzinna Bałdygów

w kategorii: dziecięcy lub młodzieżowy zespół folklorystyczny

I miejsce Lilia

II miejsce Fest Kapela

III miejsce Dzieci Ziemi Iławskiej

Laureaci

Elżbieta Kasznia

Śpiewaczka i twórczyni ludowa z Rozóg. Urodziła się w rodzinie kurpiowskiej z tradycjami i zamiłowaniem do muzyki. Jej repertuar to pieśni kurpiowskie, których nauczyła się od starszych kobiet ze wsi, ciotek, sąsiadów i znajomych. Pieśni pani Elżbieta śpiewa z zachowaniem oryginalnej wersji gwarowej i melodyjnej. Zaczęła występować na początku lat 80. z kurpiowskim zespołem ludowym w Rozogach. Od 1988 r. śpiewa jako solistka. Pani Elżbieta poza śpiewem zajmuje się wycinanką kurpiowską, robieniem kwiatów z bibuły i haftowaniem strojów ludowych. Prowadzi także warsztaty regionalne, warsztaty nauki śpiewu ludowego dla młodzieży i pokazy rękodzieła.

Warmińska Kuźnia

Zespół istnieje od ponad trzech lat i składa się z 14 osób o różnym temperamencie i peselu. Piszą o sobie tak:

Mimo że jesteśmy młodym zespołem, możemy pochwalić się kilkoma sukcesami na koncie. Lecz tak naprawdę najważniejsza jest radość, którą nam daje muzyka ludowa i wspólnie spędzony czas. Oprócz tego, że śpiewamy, tworzymy również autorskie widowiska ludowe, pisane gwarą i oparte na autentycznych zwyczajach i obrzędach (wesele warmińskie, darcie pierza, kermes itp). Staramy się, żeby nasze przedstawienia były humorystyczne, pełne śmiechu i radości , chcemy sami się bawić i bawić publiczność. Pragniemy dzielić się naszą pasją i tym co robimy, jednocześnie kultywując nasze tradycje. Muzyka ludowa to nie praca – to nasze serca i nasze dusze.

Kapela Trzy Czwarte

Kierownikiem kapeli jest Przemysław Stępkowski. Kapela nawiązuje do tradycji wileńskiej obecnej w Ełku i okolicach głównie za sprawą śp. Wacława Kułakowskiego – cymbalisty grającego w Stradunach i Ełku. Cymbalista Jakub Karpuk jest jego uczniem. Cymbalista był sześciokrotnie nominowany na Przegląd w Kazimierzu nad Wisłą. Kapela Trzy Czwarte istnieje od 2012 r.

W Jezioranach podczas przeglądu Kapel i Zespołów śpiewaczych zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy nie kryli wzruszenia:

Śpiewam, gram i czasami tańczę, kiedy sytuacja pozwala. ogromny sukces. Nie spodziewaliśmy się absolutnie. Naprawdę jesteśmy pod wrażeniem. Jak człowiek jest w szoku, to nie wie co powiedzieć. Bardzo się cieszymy

– mówili zwycięzcy.

Postanowiłam spróbować. W zeszłym roku zajęłam II miejsce i cieszyłam się z tego bardzo. Teraz to ta radość jest ogromna.

00:00 / 00:00

Imprezę poprowadziły nasza radiowa koleżanka Anna Minkiewicz-Zaremba oraz dziennikarka Radia Kielce Magdalena Sitek.

Posłuchaj relacji

00:00 / 00:00

Autor: A. Chmielewska/R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, Jawor, folklor, video, wideo, zwycięzcy, finaliści
Jubileusz zespołu Reszelanie. Świętują podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach

W Jezioranach trwa Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur. 35-lecie działalności obchodzi uczestniczący w przeglądzie Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Reszelanie. Przez ostatni rok, z...

Zamknij
RadioOlsztynTV